Uvažovali jste někdy o tom jak pro sebe vybrat toho správného fotografa?
Není žádným tajemstvím, že to není jednoduché – fotografů je spousta, jako hub po dešti. Jak tedy najít toho, který bude vyhovovat právě vám? Naštěstí existuje několik klíčových bodů, které vám mohou pomoci s rozhodováním. Stojí za to se nad nimi zamyslet a něco si o nich říct.
Tady je pár základních bodů
- Portfolio
- Cena
- Reference
- Osobní schůzka
- Jak dlouho fotí
- Technika
Portfolio
Prvním krokem by mělo být seznámení se s prací fotografa. Sedí vám jeho styl focení? Ukazuje jen vybrané fotografie, nebo poskytuje průřez celou svou tvorbou? Líbí se vám jeho barevné pojetí? Jak na vás působí jeho celková prezentace?
Tyto aspekty jsou velmi důležité a mohou vám napovědět, jestli jste s fotografem na stejné vlně. Často se setkávám s otázkou, kdy se klientovi líbí moje práce, ale chtěl by jiné barevné podání. V takovém případě nejsem pro tohoto klienta vhodný fotograf. Každý fotograf má svůj specifický rukopis, který si obvykle drží, i když jeho tvorba, stejně jako všechno ostatní, se může časem vyvíjet a měnit.
Cena
Cena je dnes klíčovým faktorem při rozhodování. Říká se, že „každé zboží má svého kupce“ a u fotografů to platí stejně. Chápu, že někdo, kdo teprve začíná, nemůže mít stejnou cenu jako fotograf s třicetiletou praxí – nebo snad může? Ano, může. Cena je velmi individuální záležitost a každý si své práce cení jinak. Měli byste však mít na paměti, že cena obvykle odráží zkušenosti fotografa, jeho schopnost řešit problémy a spolehlivost. Mnozí si neuvědomují, že fotograf nedělá jen „cvak“. Musí se dopravit na místo, zaplatit si programy s nimiž pracuje, investovat do techniky, která není levná ani věčná, a také se neustále vzdělávat.
Bohužel jsem se setkal s řadou případů, kdy si klienti vybrali levnějšího fotografa, který však na focení nepřišel, nebo s výsledky nebyli spokojeni. To ovšem neznamená, že fotograf s cenou 100 tisíc je automaticky zárukou kvality – to nemusí být vždy pravda.
Reference
Významným ukazatelem kvality fotografa mohou být reference od jeho klientů. Je proto důležité poskytnout fotografovi zpětnou vazbu, aby se mohl dále rozvíjet a případně zlepšovat. Nikdo učený z nebe nespadl. Reference vám mohou poskytnout cenný vhled do toho, jak se klientům s fotografem spolupracovalo a jaké pocity si z focení odnesli. Proto neváhejte psát recenze – pomáhá to oběma stranám.
Osobní schůzka
Je vždy dobré se s fotografem setkat osobně, pokud je to seriózní profesionál, nebude mít s tímto krokem žádný problém. A proč je taková schůzka důležitá? Umožní vám zjistit, jak na vás fotograf působí, jak komunikuje a jestli mezi vámi funguje chemie. Fotograf může být skvělý, ale pokud je třeba příliš introvertní, extrovertní, nebo vám zkrátka nějak nesedí, může to být signál, že spolupráce nemusí být ideální. To ale neznamená, že byste měli někoho soudit hned na první pohled; je dobré si to jen uvědomit a promyslet.
Já osobně využívám schůzky k tomu, abych lépe poznal budoucí novomanžele, zjistil jejich očekávání a připravil focení tak, aby co nejvíce odpovídalo jejich představám a cítili se co nejpohodlněji.
Jak dlouho fotí
Toto není žádné dogma. Setkal jsem se s fotografem, který fotil 30 let, a jeho práce byla opravdu žalostná, stejně jako jsem zažil mladou slečnu, která mě s přehledem „namazala na chleba“ 🙂 Délka praxe může být dobrým ukazatelem zkušeností – čím déle člověk fotí, tím více zkušeností obvykle má. Zkušený fotograf vám může poradit, jak si naplánovat focení, které hodiny jsou nejlepší pro určitý typ záběrů, nebo co si vzít na sebe a podobně.
Technika
Kdysi jsem četl, že dobrého fotografa poznáte podle toho, že má objektivy 85mm f1.4 a 35mm f1.4. To však rozhodně není pravda! Technika může částečně naznačovat úroveň zkušeností, ale klíčové je, jak dobře umí fotograf se svou technikou pracovat. Moderní vybavení může výrazně pomoci, ale to neznamená, že fotograf pouze stiskne spoušť a tím to končí. Kvalita fotografie je z 60 % závislá na samotném snímku a z dalších 40 % na postprodukci.
Dobrý fotograf
Dobrý fotograf vám nejen poradí, ale také vás bude pozorně poslouchat. Nechte se jím inspirovat – vytváří pro vás vzpomínky na celý život a je si toho plně vědom. Mnoho lidí, kteří se neradi fotí, má negativní vzpomínky na předchozí focení, ale toho se není třeba bát. Focení by mělo být především zábavou